Методичний дороговказ

Люди, які втілюють ідеї і поширюють їх, керують світом

 Історична довідка про розвиток освіти в Солонянському районі

            Зародження і розвиток освітянської галузі сягає далеких історичних глибин. Дослідницька робота, розпочата під керівництвом відділу освіти, охоплює період розвитку освіти в Солонянському районі з кінця ХІХ ст. За 90 років існування району освітянська мережа змінювалася не раз, але неодмінно була поширеною і задовольняла потреби населення.

                До 20-х років ХХ ст. на території району діяли земські школи, деякі приміщення залишились до наших днів (Широчанська НСШ). В 1925-26 рр. діяли школи лікнепу, в яких навчалися 1450 дітей. В сел.Солоному була семирічна школа. У воєнному 1944 році в районі працювали 3 середні школи, 16 семирічних та 27 початкових.

Починаючи з 1950 року, в планах  відділу освіти передбачалось будівництво дитячих садків та ясел. Однак, через нестачу будівельних матеріалів, коштів, а також робочої сили, будівництво цих об'єктів відкладалось

                З 01 квітня 1946 року було утворено 2 райони Солонянський і Новопокровський, а 10 лютого 1964р. знову об’єднано в один Солонянський.

                В 1964 р.в Солонянському районі налічувалося 125 шкіл: 6-середніх, 43-НСШ, 74-початкових, в яких навчалося 10771 дитина. Діяли, в тому числі, школи робітничої та селянської молоді, заочні та вечірні школи.

В 60-х роках в районі розпочалось будівництво стаціонарних приміщень дитячих садків та ясел. З 1961 по 1967 рік побудовано та здано в експлуатацію 17 приміщень дитсадків. Поряд із типовими приміщеннями дитячих установ в цей час функціонують дитсадки в пристосованих приміщеннях.  Утримуються вони за рахунок коштів колгоспу.

                Якщо порахувати кількість шкіл, які діяли на території нинішнього Солонянського району в 1954 році, то їх налічуємо 80: 11-середніх, 30-неповних середніх, 39-початкових. З 1967 по 1987 рік на території Солонянського району діє 48 дошкільних закладів: 39 колгоспних, 2 радгоспних, 6 державних, 1 відомчий.

                З середини 70-х років просліджується тенденція до ліквідації початкових шкіл та будівництва сучасних шкіл на території центральної садиби колгоспів, тому в 1977 році ми налічуємо вже 10 середніх, 27 НСШ і лише 12 початкових шкіл.

Image 

Значно зменшилася кількість дітей порівняно з повоєнними роками та радянського періоду від 8870 дітей в 1969 р., 9,5 тис. в 1977 р., 6605 школярів в 2002 р. до 3716 в 2012 р. 

            Розвиток освіти в районі набув поступального характеру під керівництвом завідуючих відділом освіти. 

                Починаючи з 1943 року відділ освіти очолювали : 

1.ЛУТАЙ Григорій Полікарпович (1943-1952 рр)

 2.ТІЛІЧЕНКО Юрій Михайлович (1952-1962 рр.) 

3.ГАРКУША Віктор Іванович (1962-1968 рр) 

4.МАРКОВИЧ Григорій Васильович (1968-1971 рр)

5.КУХАР Тимофій Панасович (1971-1983 рр) 

6.ГАЛАТА Михайло Кирилович (1983-2007рр) 

7.ХРИПКО Ігор Валерійович (2007 до сьогоднішнього дня) 

                Сучасна освітня система району складається з 18 середніх шкіл (з них - 1 загальноосвітня школа-інтернат), 11 неповних середніх шкіл, 1 початкова школа, 3 навчально-виховних комплексів «загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад», 24 дошкільних установ.

                 Загальна кількість учнів – 3716. Навчально-виховний процес у школах району забезпечують 550 вчителів. З них 1-заслужений вчитель України - Могильна Н.І., вчителька англійської мови Солонянської СШ № 1, 1 – заслужений працівник освіти України – Гарафонова Н.С., вихователька Василівської СШ-інтернату.

                 За кваліфікаційним рівнем педагоги розподілились наступним чином: вищу категорію мають – 207, І категорію – 124 вчителі, ІІ категорію – 49 педагогів, спеціаліст – 52, без категорій – 121. Педагогічні звання присвоєні 140 педагогам, в тому числі, «Учитель-методист» – 55 вчителям, “Старший вчитель” – 85. Державними нагородами та відзнаками нагороджено 167 педагогічних працівників. Нагрудні знаки вручені 97 вчителям, з них, «Відмінник освіти України» - 93 педагогам, «Василь Сухомлинський» - 2, Грековій І.В., заступнику керівника відділу освіти з методичної роботи, Миргородській Л.М., заступнику директора з навчально-виховної роботи Солонянської СШ №1, «Софія Русова» - 2, Шмигельському А.С., директору Криничанської СШ, Батаєвій Л.С., директору Солонянського центру дитячої та юнацької творчості. Лауреатами обласної педагогічної премії стали Бойда В.Й., вчитель історії Привільнянської СШ, Білоус Л.О., директор Промінської СШ, Соловей О.В., вчитель інформатики Олександропільського НВК. Почесною відзнакою голови Дніпропетровської обласної ради нагороджена Кацевич Н.М. Пам’ятною медаллю «За вагомий внесок у розвиток Дніпропетровської області» нагороджена Грекова І.В., заступник керівника відділу освіти з методичної роботи.

                 В районі діє Центр дитячої та юнацької творчості школярів (56 гуртків, 840 учнів), ДЮСШ (3 відділення (боротьба дзюдо, легка атлетика, футбол), 294 учні).  З 2009 року діяльність дошкільних закладів будується на вимогах Базового компоненту дошкільної освіти в Україні, а з 2010 року  впроваджується Базова програма "Я у світі". У рамках реалізації ініційованого губернатором області Олександром Вілкулом проекту «Новій Дніпропетровщині – новий стандарт освіти» у дошкільних установах запроваджено програму «Курс: ДОШКІЛЛЯ», що є складовою проекту «Курс: ОСВІТА». Першим кроком у долученні до єдиного освітнього інформаційного простору стало створення у вересні 2011 року сайтів всіх дошкільних закладів району. 2012 рік став початком створення на сайтах 3-D подорожей (віртуальне знайомство з умовами перебування дітей в ДНЗ).

                 На сьогодні у районі створено три освітніх округи (Солонянський, Олександропільський, Єлізарівський), які дають можливість підвищити якість освіти та задовольнити особисті потреби профільного самовизначення старшокласників. Щороку 30 - 40 % учнів 8-11 класів поглиблюють свої знання з української мови, математики, біології, хімії, фізики, географії та історії.

 Позитивна динаміка результативності роботи освітян Солонянщини очевидна. З року в рік збільшується кількість учнів, які стають переможцями та призерами обласних конкурсів та олімпіад. Так у 2010 році учнів району вибороли 10 призових   місць у ІІІ (обласному) турі олімпіад з базових дисциплін, у 2011 році – 15, 2012 році – 17. Гордістю району є Залюбовський Максим, випускник Новопокровської СШ, який три роки поспіль виборював призові місця на обласних олімпіадах з історії, правознавства та географії. За наполегливе прагнення до досконалості, постійну самоосвітню роботу Максим є лауреатом регіонального конкурсу “Світоч Придніпров’я”, нагороджений цінним подарунком — електронним підручником. В номінації «Юне дарування Придніпров’я» обласного конкурсу «Світоч Придніпров’я» відзначений учень Криничанської СШ Шмигельський Володимир.  Володя є учасником районних, обласних та Всеукраїнських конкурсів дитячої творчості, фестивалів-ярмарок, виставок, де показує свої здібності та уміння перетворювати деревину у чудові вироби декоративно-прикладного мистецтва. 

Успіхи відділу освіти та навчальних закладів району у сфері інформаційно-комунікаційних технологій та дошкільної освіти, впровадження ІКТ в управлінську діяльність та навчально-виховний процес, досвід роботи центру дитячої та юнацької творчості, Привільнянської СШ як експериментальної школи, досвід інспекторсько-методичної служби з питання підвищення рівня професійних компетентностей педагогічних кадрів презентувалися на Національній виставці – презентації «Інноватика в сучасній освіті», виставках «Сучасні заклади освіти» та «Сучасна освіта». Дипломом Міністерства освіти і науки , молоді та спорту України, Національної Академії наук України відділ освіти був нагороджений у грудні 2010 року. У жовтні 2011 року за представлений на ІІІ-ій Національній виставці-презентації, у номінації «Інновації у використанні інформаційно-комунікаційних технологій в освітньому процесі», досвід роботи з питань впровадження інформаційних технологій у діяльність Солонянської СШ №1, відділ освіти нагороджений бронзовим дипломом, а в березні 2012 року - дипломантом IIIМіжнародної виставки “Сучасні заклади освіти - 2012”в номінації “Діяльність вищих закладів післядипломної освіти, міських (районних) відділів освіти, навчально-методичних центрів по підвищенню рівня професійних компетентностей педагогічних кадрів”.

 На сьогодні всі навчальні заклади району забезпечені сучасною комп’ютерною технікою, стовідсотково підключені до мережі Інтернет, здійснюється інформатизація освітньої діяльності навчальних закладів.

 Чотири загальноосвітніх школи є учасниками експериментів обласного рівня:

 -   Привільнянська СШ та Олександропільський НВК з теми «Формування   механізмів трансформації регіональної системи освіти на основі принципів випереджаючої освіти для сталого розвитку»;

 -   Солонянська СШ №1 в напрямках «Науково-методичні   засади впровадження вітчизняної моделі медіа освіти в навчально-виховний процес загальноосвітніх навчальних закладів» та «Вплив єдиного освітнього  простору та Інтернет-технологій на становлення інноваційної особистості   ХХІ століття та визначення їх складових»;

-  Сурсько-Михайлівська СШ з проблеми «Становлення школи-родини в умовах української державності». 

Гордістю освітянської галузі району є її педагоги, які своєю творчою, самовідданою працею, власними перемогами та досягненнями стверджують високе звання «Вчитель». Серед них, Білоус Леонід Олексійович, директор Промінської СШ, який є неодноразовим чемпіоном України, Європи, світу з гирьового спорту та підготував 12 кандидатів у майстри спорту, Шмигельський Андрій Степанович, директор та вчитель трудового навчання Криничанської СШ, одночасно є й керівником шкільного гуртка «Різьблення по дереву», що має статус «Зразковий». Учні та вихованці Андрія Степановича є призерами обласних олімпіад з трудового навчання, переможцями обласних конкурсів юних майстрів, фестивалю «Петриківський дивоцвіт», обласного конкурсу «На кращого майстра народних ремесел» та обласного туру Всеукраїнського конкурсу  "Знай, люби свій рідний край» в номінації «Різьблення по дереву. Вчителька біології Солонянської СШ №1 Пушко Інна Володимирівна стала переможцем обласного етапу Всеукраїнського конкурсу педагогічної майстерності “Вчитель року”в номінації “Біологія”. 

Копия P1350950

 Творчість, ініціативність, прагнення до удосконалення педагогічних працівників Солонянщини стали підґрунтям того факту, що район три роки поспіль посідає І місце за підсумками методичної роботи серед сільських районів області, відповідно, в загальному – ІІ місце серед міст і сільських районів.

 

Історія розвитку освіти  в регіонах:

Військова СШ

Олександропільська СШ

Солонянська СШ

Миропільська НСШ

Дзержинівська СШ

Новопокровська СШ